o Klubie – historia

Historia Bolesławieckiego Klubu Sportowego

Historia:

   Klub BKS Bolesławiec powstał w grudniu 1955 roku z połączenia klubów KS Bolesławiec, Unia Bolesławiec, Górnik Bolesławiec oraz Kruszwicy Kruszyn. Pierwszym meczem BKS-u było spotkanie 04.03 1956r. ze Spartą Lubań wygrany przez nasz zespół 2:1, a pierwszy mecz ligowy z Górnikiem Nowa Ruda również zakończył się wiktorią naszego zespołu, tym razem 2:0. W 1958 roku BKS uzyskał promocję z klasy A do ligi okręgowej, w której rodziliśmy sobie bardzo dobrze (4 miejsce). W 1960 roku dzięki mecenasowi sportu Zakładom Górniczym „Konrad” wyremontowany został stadion przy ulicy Spółdzielczej gdzie odtąd BKS Bolesławiec rozgrywał swoje mecze. W latach 1960-70 klub grał w lidze okręgowej, w której radził sobie całkiem dobrze plasując się w środkowych rejonach tabeli. Wyjątkiem był sezon 1963/64, w którym po rundzie jesiennej byliśmy liderem w tabeli. Niestety na wiosnę nie udało się tej pozycji utrzymać.

Gallery Wordpress

W sezonie 1969/70 dzięki rewelacyjnej gry BKS uzyskał awans do III ligi. Początki grania na tym poziomie piłkarskim były udane lecz niestety w sezonie 1971/72 musieliśmy się pogodzić z degradacją o klasę niżej. W 1977 roku BKS Bolesławiec dochodzi do 1/32 Pucharu Polski lecz musi uznać wyższość Zastalu Zielonej Góry. W sezonie 1979/80 BKS wygrał grupę jeleniogórską i w barażach o III ligę zmierzył się z Piastem Nowa Ruda. Niestety BKS nie sprostał rywalowi i musiał plany o awansie przełożyć na inny sezon. W późniejszych latach BKS-owi wiodło się różnie, a do sukcesów w latach już współczesnych można zaliczyć 14 miejsce w III lidze grupy wrocławskiej w sezonie 1991/1992.

   Sezon 1997/98 to nasz ostatni sukces jeśli chodzi o rozgrywki ligowe. Dzięki bogatemu sponsorowi – firmie Rulimpex bardzo dobrze radziliśmy sobie na trzecim szczeblu ligowym.  Zespół nosił wtedy nazwę KP Rulimpex Bolesławiec i był rewelacją rozgrywek.Pech chciał, że po tym właśnie sezonie nastąpiła reorganizacja rozgrywek ligowych i mimo zajęcia siódmej lokaty na koniec sezonu musieliśmy opuścić rozgrywki na tym poziomie i grać w nowej IV lidze.

   Od tego momentu BKS Bolesławiec krążył między IV ligą a okręgówką, w której gra do dzisiaj (po spadku z IV ligi w sezonie 2010/11). W sezonie 2007/2008 BKS Bolesławiec zdobył Okręgowy Puchar Polski pokonując w finale tych rozgrywek Karkonosze Jelenia Góra 3:0 (2:0). Bramki dla naszego klubu zdobyli Rissmann, Rajchel i Mielnik. Od 2007 roku po połączeniu z klubem Bobrzanie Bolesławiec zespół nosi nazwę BKS Bobrzanie Bolesławiec.

Od momentu powstania, barwy klubu to zielono czarne.

Czasy obecne:

Obecnie BKS Bolesławiec występuje w IV Lidze Dolnośląskiej. Przy klubie została utworzona Akademia Piłki Nożnej BKS Bolesławiec.

Stadion:

Stadion Miejski im. Stanisława Merdasa w Bolesławcu, ul. Spółdzielcza 2
Pojemność: 6000 miejsc, brak oświetlenia, boisko o wymiarach 105 m X 70 m.